Aktualności

26 września, 2022

Tyniec – bardzo krótka historia

W 1282 roku, a więc dokładnie 740 lat temu, król Polski Przemysł II wydał spisany w języku łacińskim dokument, w którym po raz pierwszy pojawiła się nazwa VILLA THYNECZ. Była ona przypisana do małej miejscowości położonej pod Kaliszem. Przez wieki Villa Thynecz była osobną osadą lecz w pierwszej połowie XX stulecia została wchłonięta przez Kalisz i jest dziś jego dzielnicą.

Dzielnica Tyniec jest prawobrzeżnym osiedlem Kalisza i rozpościera się na wschód od centrum miasta. Kształt jej obszaru wyznaczają ulice Warszawska, i Łódzka, rzeka Swędrnia oraz granica miasta. Tyniec był włączany w granice Kalisze w dwóch odsłonach: w pierwszej w 1906 roku i drugiej w roku 1934.

Tyniec wiele lat temu

Dziś Tyniec pełni głównie, a Cmentarz Tyniecki jest jednym z jego głównych znaków rozpoznawczych.

Cmentarz Tyniecki

Obok cmentarza rolę taką pełnią również dawny Zakład Karny, Dom Pomocy Społecznej oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W 1807 roku cesarz Francji Napoleon Bonaparte nadał Tyniec generałowi Józefowi Zajączkowi. W 1813 roku na terenie Tyńca rozegrano bitwę pod Kaliszem, w której rosyjski korpus generała von Wintzingeroda pokonał oddziały saskie VII Korpusu Wielkiej Armii generała Reyniera. Nawiasem mówiąc, w wyniku wygranej von Wintzingerod zajął Kalisz.

Bitwa pod Kaliszem

W 1844 roku u zbiegu ulic Łódzkiej i Warszawskiej wzniesiono więzienie. Obiekt ten służył celom penitencjarnym aż do 2015 roku.

Widok na więzienie przed 1858 r.
Więzienie w Kaliszu 2012 r.

Postacie historyczne związane z Tyńcem

Prezydent Stanisław Wojciechowski
Generał Józef Zajączek
Przemysł II

Zdjęcia pochodzą z portalu: kaliszczasemmalowany.pl

Wróć do listy aktualności

Zadzwoń